Bir zamanlar, hepimiz “çok daha fazla dakika” nin ne anlama geldiğini anlamayan küçük çocuklardık. Ama insanlar yine de bize söyledi. Bir süre sonra zaman fikrine hakim olduk ve hayatımızı organize etmek için kullanmaya başladık. Ancak, bir çocuğun zihninde sadece iki kez – “şimdi” ve “şimdi değil” olan bu kısa penceresi gezinmek için bir zorluktur.

Ebeveynlik koçum Amy, stratejilerinde “When/Olan” adlı bir geçici çözüm kullanıyor.

“X, o zaman y” disiplin için kullanılacak bir araçtır. Kirli kıyafetleriniz alındığında, size bir kitap okuyacağım. Ayrıca, dakikaların geçişini kavrayamayan bir çocuk için süre yerine sıralama kullanmanın bir yoludur. Akşam yemeğini bitirdiğimizde büyükanne gelecek.

Ailemde teyzemin ve amcamın, çocukları küçük bir çocukken ve zaman anlamadığında hayatlarını “Dougs” birimlerinde yaşadıkları sık sık yeniden anlatıyor. Doug, şovu 15 dakika süren 90’lı yılların başından beri bir çizgi film karakterini idi. Kuzenime bir araba yolculuğunun uzunluğunun 30 dakika ima etmek için “yaklaşık iki Dougs” olduğunu söylerlerdi.

Şimdi bunun için bir uygulama var.

Time Timer, telefonunuza veya iPad’inize zamanın nasıl geçtiğini gösteren bir grafik zamanlayıcısı koyar. Bu o kadar kolay görünüyor ki ilginç bile değil, ama çocuklara “ne kadar uzun” göstermek için zaman zamanlayıcı kullanan ebeveynlerden duyduğum olumlu deneyimler bana paylaşmaya değer olduğunu söylüyor. Neden çalıştığı hakkında bir fikir edinmek için videoyu izleyin.

Çocukların dikkatini dağıtmak veya ev işlerinde ayaklarını sürüklemek için yararlı bulduğum rehberlik, saati ebeveynler yerine kötü adam olarak suçlamaktı. Örneğin, bir çocuk yatağa hazırlanmak yerine zamanla şaşkınlık veya öfke nöbeti kullanırsa, kitaplar için daha az zaman olacaktır. (Lights Out’un belirli bir zamanda olduğunu varsayalım, bu yüzden Jammies’e girmemek ve dişleri fırçalamak hikaye zamanına giriyor.)

Zaman zamanlayıcısı, saati herhangi bir zaman artışı için ayarlamanızı sağlar. Ebeveynler, saat 15 mini ölçerek saat yapılmadan önce ayakkabıların takılması gerektiğini ve kalan süre “boş zaman” olduğunu duyurabilirler. Çocuklarım tamamen boş zamanla çok motive olmuşlar, ancak bana göre “şimdi sizin için en iyi planlanmış hiçbir şeyim yok ve bağımsız oynamayı diliyorum.” Tamamen boş zaman!

İTunes mağazasındaki zaman zamanlayıcısına bakın.

Ekran tabanlı cihazları sabah rutininizin dışında tutmaya mı çalışıyorsunuz? Özel bir zaman zamanlayıcı saati düşünün.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *