FIRST TIME WITH A new BABYSITTER

The very first time I left my baby with a new babysitter — a completely professional experienced nanny – I was so choked up with emotion about leaving my five-month old in anybody else’s care that I had to excuse myself to another room and cry for a bit (while she was still there!). There was so much to communicate and I had no idea how to say it all.

Since then, things have gotten a lot easier; I am eight years into my parenting journey and have 3 sons so I know a thing or two about their needs. Also, I am much more comfortable with leaving my children in another’s care and I have a solid network of sitters. I maintain an evolving list with their evening routines, forbidden foods, and emergency contact info on my fridge for reference.

Despite my preparations, I still find that there are surprises with every new caregiver. many of the differences are minor and I don’t sweat it (like when the kid’s bedroom doors are left open, which we never do at sleepytime) but other discoveries make “the list” for next time.

This piece of legal paper lives on the side of my fridge forever. The top part includes my kids’ names and birthdates, so I don’t need to frequently update ages, as well as our address and emergency contact info. The bottom part includes my peculiar instructions.

In addition to my overly extensive notes, I have the verbal instructions. I realize that what’s normal for me, might sound wacky to you so I offer a partial list of what I tell a new babysitter in the hopes that if I show you mine, you’ll show me yours:

Take off your shoes, wash your hands. I’m a nut about this. If I see them do it first thing, I can relax. Otherwise, ummm, please don’t touch my kids or their food.
Pro tip: If you’re strange like this, tell the sitter before they come over, so you’re not accusing them of being unclean. GARİP!

Clean up the mess you make. I don’t need my house to be magazine-ready when I get home but please tidy up the dishes and food prep stuff as well as the toys you got out.
Pro tip: For this reason, I nearly always ask sitters to make dinner so they’ll do the clean up.

Keep up with the toddler. The little man is the craziest. No matter what, always have one eye — if not hand — on him; the bigs will probably be fine.
Pro tip: I have safe zones set up in every room so adult caregivers can go to the restroom or open the oven door.

Lights out at bedtime. I was amazed to learn that my toddlers negotiated for the lights to stay on… and the sitter wondered why they didn’t fall asleep. In our house, lights go off, all the way off. No matter what the kids say.
Pro tip: I have the whole bedtime routine written down for reference.

No toys in the bed. Again, my kiddos negotiated for puzzle pieces and blocks to be in their beds overnight. Ha? Actually, that one probably goes into the category of bedroom door left open and other things that are no big deal.
Pro tip: let go of what you can. Bedtime 15 minutes late? Ne olmuş!

I’d love to hear what’s on your “list” of instructions for babysitters. Does anything unusual make the cut?

On iki günlük Noel hediyesi | Beni bireyselleştirilmiş çocuk kitabının

paylaşım umurunda görüyorum!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Me Inc., bireyselleştirilmiş çocukların kitapları çocuğunuzun benlik saygısını ve güvenini artırmaya yardımcı olur. Her kitap, çocuğunuzun adı ile özel yapılır.

Çocukların kendilerini nasıl gördükleri kim olduklarını ve ne elde ettiklerini şekillendirebilirler. Beni görüyorum! Inc., ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları ve diğer akrabaları ve arkadaşlarını, kitapları, kendi adım ve kendi masalım aracılığıyla erken yaşta paha biçilmez benlik saygısı armağanı oluşturmaya yardımcı olmak için müthiş bir araç kullanıyor. Çocukların isimlerinin belirlenmiş bir noktaya damgalandığı diğer kişiselleştirilmiş kitapların aksine, beni görüyorum! Sert kapaklarla bağlı, hikaye kitapları 12 yaşın içinde yeni doğanlar ve çocuklar için yüksek kaliteli, müthiş hatıra hediyeleri olarak kabul edilir. Ek bir dokunuş olarak, her kitap ilk sayfadaki gönderenden bireyselleştirilmiş bir özveri içerir. Beni görüyorum! ‘ İlk kitap, benim adım, Courtney Cox ve Brooke Shields gibi birkaç A listesi ünlüsünün favori bir hediyesi oldu. Mom’un Seçimi Ödülü ve Iparenting Medya Ödülü’nü kazanan kitap, her çocuğun doğumunu ve adlandırılmasını kutluyor. Bu güzel resimli hikayede, eğlenceli hayvanlar yeni bebek için en iyi ismi bulmak için bir araya geliyor. Kitap ayrıca çocuğun doğum tarihini ve her biri hakkında eğlenceli gerçekleri olan 61 hayvanın resimli bir ansiklopedisini de içeriyor. Bu eğitim kitabı, küçük çocukların mektupları tanımayı ve isimlerini hecelemeyi öğrenmelerine yardımcı olur.

Yeni kitabı olan A Christmas Bear benim için çocuğunuz tatiller için güzel bir hikayenin yıldızı oldu. Aile üyelerinin isimleri de mantoya asılan çoraplara dahildir. Bu güzel kitap çocuklarınızı memnun edecek.

Sonbahar menünüz için sebzeler hazırlamanın üç lezzetli yolu

Satın alabilirsiniz, www.iseeme.com adresinden çevrimiçi kitapları 34,95 $ karşılığında çevrimiçi olarak görüyorum ya da bize bir yorum bırakarak “kendi adım” ya da “Kendi Masalım” kazanmak için girin.

*Yeni FTC yönergeleri başına açıklama. Sağlıklı Mommies, beni görmek için bir iştirakim ve web sitemizdeki bağlantılardan satış konusunda% 10 komisyon alıyorum. Bu inceleme bir basın bültenine ve web sitesinde yer alan bilgilere dayanmaktadır. Tüm görüşler doğru ve% 100 benim.

Ekstra girişler için:

Twitter’da beni takip et

Sağlıklı annelere abone olun

Google Friend Connect ile bu blogu takip edin

Bu yarışma digg

Bu yarışmayı tweet

Yarışmayı tökezleyin

E -posta ile sitemize veya bu yarışmaya bir arkadaşa bağlantı (e -postanın kanıtı var, böylece talbertcascia @ yahoo dot com olduğunuzdan emin olun)

Facebook’ta sağlıklı annelerin hayranı olun

Siteniz için 12 Gün Noel düğmesini alın.

Blog Frog topluluğumuza katılın

Sağlıklı Anne Ağına Katılın

Blogroll’a sağlıklı anneler ekleyin.

Bu yarışma hakkında blog. Bir bağlantı geri eklediğinizden emin olun.

Ekstra girişler de dahil olmak üzere her giriş için lütfen ayrı bir yorum bırakın. Kazananlar, aldığım yorum ve e -postalardan rastgele seçilecek. Yarışma 18 Aralık 2009’da gece yarısı PST’de sona eriyor.

Çok daha havalı ödüller kazanma şansı için Aralık ayının ilk 12 gününde bizi her gün ziyaret etmeyi unutmayın!

Bunu forumumuzda tartışın

Bu yazıya bağlantı: on iki gün Christmas Giveaway | I See Me individualized Children’s Book

0/5

(0 yorum)

Related  Is Bariatric or Weight Loss surgery ideal for You?

Paylaşmak önemsemektir!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Bilgisayardan uzaklaşın, kadın

cidden. Sevdiğiniz biri şimdi ideal mi? Çok daha fazla bağlantıyı tıklarsanız, kendinizi sadece bir şanstan mahrum bırakırsınız.

Bunu her gün kendime yapıyorum. Ben de çok yıpranmışım, o zaman çocuğun uyuyor ve ben de tıkladığım gibi. Birkaç kez disiplinli olduğum için çok güzeldi. Kesinlikle denemelisin. İkinci bit maymun, yatak odanıza koşar, pantolonunuzu koparın ve yatağa atlayın. gözlerini kapat. Kalmak.

Tabii, mutlu görünüyor. Ancak şekerleme ona gerçek bir iyi yapardı.

Okul çıktı – şimdi ne olacak?

Paylaşmak önemsemektir!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Hangi bölgede veya eyalette yaşadığınıza bağlı olarak, okul ya bitti ya da neredeyse bitti. Şimdi yaz geliyor, çocuklarınızı doldurmak için sonsuz saatlerle. Bir öğretmen olarak, çok sayıda yaz slaytının gerçekleştiğini gördüm, bu yüzden yazınızın sorunsuz bir şekilde devam etmesine yardımcı olacak birkaç hatırlatıcı var – ve ayrıca sonbaharda okula daha kolay bir geçiş için önceden planlamayı planlıyor.

Okul burada yaz slaytını önlemek için bazı ipuçları

Yatmadan makul tutun. Çocuklarınızın gerçekten geç kalmasına izin vermeniz cazip gelebilir, ancak bu onları sonbaharda okul programlarına geri döndürmeyi zorlaştırır. Biraz esneklik iyidir, ancak düzenli bir uyku/uyandırma rutini tutmaya çalışın.

Bilgiyi tutun ve gözden geçirin. İşleri hafif ve ilginç tutmak istiyorsunuz, ancak özellikle matematik ve okumanın temellerinde biraz inceleme, öğrendiklerini kaybetmelerini önlemek için uzun bir yol kat edecek. Çocuklarınız için birkaç çalışma kitabı almak ve günde 10-15 dakika çalışmaları malzemeyi korumak için yeterlidir, ancak o kadar uzun değil, bir dava haline gelir.

Eğitim deneyimlerine katılın. Yaz, çocuklarınızı belirli bir konuya daha derin dalmaya teşvik etmek için müthiş bir zamandır. Zamanınız ve bütçeniz izin veriyorsa, bir yaz kampı arayın. Aksi takdirde, internet ve yerel kütüphanenizden gelen fikirlerle yaz boyunca kendi başlarına hangi projeleri yapabileceklerini görmeye teşvik edin. Kızlarım yazları bilim deneyleri yaparak geçirmek istiyor, bu yüzden evin etrafındaki temel malzemelerle yapabileceğimiz şeylerin listeleriyle kütüphaneden kitapları kontrol ediyoruz ve üzerinde çalışmaları için birkaç bilim kiti satın alıyoruz.

Yalancı nasıl yetiştirdiğimiz ve bu konuda ne yapacağımızla ilgili

Sıkılmalarına izin verin. Her şeyi planlamaktan sorumlu hissetmeyin. Öğretim yılı boyunca, ücretsiz oyun ve yaratıcı satış noktaları için sınırlı zaman vardır. Onları beladan uzak tutun, ancak oyun için kendi fikirlerini icat edecek kadar sıkılmalarına izin verin. İster oyunda ister sanatta yaratıcılığa izin vermek ve teşvik etmek, mutlaka öğretilemeyen, ancak gelecekte onlara yardımcı olacak birçok akademik olmayan beceriye yardımcı olur.

Geçen yıl kızlarımızın yaz projelerinden biri: Milli Park Jr Ranger Rozeti kazanmak – Eğlence ve Eğitim.

Bu yazıya bağlantı: okul çıkış-şimdi ne?

0/5

(0 yorum)

Paylaşmak önemsemektir!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Ünlü şef Tyler Florence ve telaşlı anneler için yemekler

Paylaşım umursamıyor!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Son zamanlarda yıldız şefi Tyler Floransa’ya telaşlı bir aile için sağlıklı yemekler hazırlama konusunda bazı endişeler sorma şansım oldu. Aşağıdaki videoda ne belirtmesi gerektiğini keşfedebilirsiniz.

Bunu forumumuzda tartışın

Bu gönderiye bağlantı: Ünlü şef Tyler Floransa ve telaşlı anneler için yemekler

0/5

(0 yorum)

Paylaşmak önemsemektir!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

How to get Your kids to really speak with You

Sharing is caring!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Does it seem like an effort to get your children to say anything to you besides, “Fine” and “What’s for dinner?” lack of communication can make parents feel closed off from their own kids.But don’t despair! You can get kids to speak with you — really. try these six suggestions from experts:

1: Don’t compare yourself to TV families.If you view shows like modern family or The middle and wonder why your kids aren’t as chatty as the kids on those shows, you’re not alone. “Parents see kids talking to their parents on TV and they start worrying that they’re not doing enough of it,” says Carl Grody, LISW, MSW, a social worker who specializes in child, adolescent and family therapy in Columbus, Ohio. “Those [TV] parents have scriptwriters and 22 minutes of airtime to resolve problems. In real life, it takes longer to make changes, but the changes are real, not made up.”

2: pause and take a deep breath.Telling your kids you’re upset about their one-word answers will only make the problem worse. “If you seem jittery, you may be projecting this to your kids and that tension is much more likely to push them away than it is to draw them in,” Grody adds. Calm down and put things in perspective. You’re probably doing better than you think in the communication department.

3: quiet your inner interviewer.Instead of peppering your child with questions every day, ask him just one. “This may seem insufficient, but as you have much more success getting him to answer you once, your child will feel much more comfortable chatting and may even start volunteering much more information,” Grody says.

Related  helping our children become people of the Book

4: put down your phone!If you want your kids to speak with you, set aside your cell, tablet or any other electronic distraction, says Loni Coombs, author of You’re Perfect…and other Lies parents Tell. Make your body language open and assuring: turn your whole body toward your child and make eye contact. “This is important, because when there is something really essential that they need to talk about, they will feel like they can come to you because they know you will listen.”

5: Make meals fun.Since mealtimes are often when many families gather, make that time an pleasurable one. draw out your kids by hiding questions under each plate. Or have each family member write out a question, suggests Coombs. “Everyone feels much more talkative when there’s food involved,” Coombs says. “Sharing in the preparation of the meal is also a good time to talk.”

6: consider instituting family meetings.To create an environment where conversation is encouraged, schedule times several days a week to get together and share your thoughts as a family. “This becomes part of the family ritual and encourages conversation and sharing,” says Richard Horowitz, a parenting trainer and author of family centered Parenting. and to keep things going, avoid asking open-ended questions. “Instead of asking, ‘How was your day?’, which often leads to one-word answers, ask, ‘What was the best thing and worst thing that happened in school today?’” Horowitz suggests. “And always respond with non-judgmental comments.”Photo: Corbis Images

By Lambeth Hochwald for healthy mothers blog Magazine

Lambeth Hochwald is an editor and writer from new York. Her work has appeared in such publications and sites as Woman’s Day, Ladies’ home Journal, organic medspa and Entrepreneur.com. She is also an adjunct professor of journalism at new York University.

Link to this post:How to get Your kids to really speak with You
Related  5 Resolutions mothers ought to Not Make in 2020

0/5

(0 yorum)

Paylaşmak önemsemektir!

Paylaşmak

CıvıldamakPaylaşmak