Sharing is caring!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Bullying is when somebody gets teased, made fun of, gossiped about or physically harmed. We hear stories all the time about youngsters being bullied. This occurs at school, on the playground as well as for older youngsters – online, which is called cyber bullying.  the worst stories about youngsters being bullied end in disaster as well as grief.  Bullying can cause low self esteem, thoughts of and, or bring out suicide.

Bullying Leads to Suicide

According to the CDC suicide is the third leading cause of death among young people. roughly 4,400 kids as well as adolescents under the age of 18 dedicate suicide each year. almost 15 percent of high-school trainees have thought about suicide as well as about 7 percent have attempted it.  Yale university studies have wrapped up that youngsters that are bullied are between 2 to 9 times much more likely to think about suicide than youngsters that are not bullied.  women between the ages of 10 to 14 years old are at a higher danger of suicide according to a research study from Britain. That exact same research study likewise wrapped up that at least half of suicides among young people are associated to bullying.  ABC news reported that almost 30 percent of trainees are either bullies or victims of bullying.  many of these youngsters stay house from institution since they are scared of being bullied at school.

Why does the united states have a bullying dilemma in our schools? We see anti-bullying messages on t-shirts, bumper stickers, flyers as well as online, yet our youngsters are not getting the message.  many bullies have other issues. They either come from damaged homes, are abused, or have gone with a tragic event in their lives. The bullies are the ones that requirement help. This ought to begin within our families.

Love as well as generosity stops Bullying

Over the years the household system has damaged down. half of marriages end in divorce. much more kids are being shuffled with foster houses or increased by grandparents. The ones that are increased by just mother have to discover exactly how to take care of themselves since mother is out working two or three jobs. The benches in our churches are empty. sports is taking a concern over faith.  The bullies are not taught about like as well as generosity in their homes. This is likewise a lesson that a great deal of parents should discover too.

Related  four essential suggestions for Parenting a Toddler

My household has been personally affected by bullying.  Fortunately, we had a pleased ending.  This is our story.

From 2010 to 2014 we resided in a little town just outside of Spokane, Washington. The flight terminal was close-by as well as we commonly heard as well as saw airplanes flying over our home.  Our community was likewise close to an Air force base. My kids went to institution with youngsters from armed forces families. many of those youngsters moved around a great deal as well as would relocation within a couple of years.  My kids made new good friends every year as well as our house was the location to hang out for youngsters in our neighborhood.

My child was surrounded by good friends as well as she was one of the most prominent women in her second grade class.  She was in the institution skill show as well as people raved about her performance for months afterwards. Her self esteem as well as spirits were high.

Moving from California to Washington specify as well as the birth of her infant sibling was stressful for my bit girl. This tension turned into stress and anxiety as well as she started to pull her hair out to cope. It started with just her eyelashes.  We were able to hide her bare eyelids behind glasses so her peers didn’t notice.  She handled her trichotillomania well as well as had a therapist to assist her.  She understood she was different however this didn’t stop her from making as well as keeping friends.

In the summertime of 2014 we moved from Washington to Illinois, just outside of Chicago to be better to household as well as so my other half might begin a new job.  This is when my daughter’s whole world turned upside down.  She had a difficult time adjusting to her new institution in third grade.  When she attempted to make good friends the women in her class told her that she couldn’t be their good friend since she was the new girl. They called her weird, gossiped about her as well asDiğer kadınlara oyun alanında oynamamalarını söyledi. Bu, zorbalığa ilk kez düştü.

İlgili Ben, gençimin Fortnite oynamasına izin vermezsem fakir bir anne miyim?

Birkaç hafta sonra çocuğum kurumdan gözyaşlarına geldi. Bana sınıfındaki diğer kadınların ne olduğunu ve tam olarak ona nasıl davrandıklarını anlattı. Sonra kendisinden nefret ettiğini ve yatak odası penceresinden atlamak istediğini belirtti. Bir kez daha kuruma gitmek istemediğini ve sadece ölmek istediği gibi belirtti. Ne yapacağımı anlamadım. Ben de biraz kızım için üzüldüm.

Diğer yarısım işten acele etti. İkilem çizgisini aradık ve pencerelerini kilitledik, böylece onları açamadı. Onu sakinleştirmeye çalışmak için onunla uzun bir yürüyüşe çıktım. Zorbalık devam ederse ona ne olacağı konusunda dehşete düştüm.

O kurum yılı öğretmeni, ilk ve müdür yardımcısı ile bir dizi toplantı yaptım. Çocuğum Chicago’ya transfer olana kadar iyi arkadaşlar edinmek için zor bir zaman geçirmedi. Arkadaş edinmeye bile çalışmaktan korkuyordu.

Zorbalığı durdurmak için çocuklarınıza ulaşın

Birkaç yıllık tedavi ve ilaçtan sonra çocuğum şimdi çok daha iyi gidiyor. Hala saçlarını çekiyor, ancak ilaç depresyonunun yanı sıra bunu geliştirmeye yardımcı oluyor. Ona yardımcı olduğumuz gibi zorbalık hakkında bizim kadar açtığı için şanslıydık. Çok sayıda hane o kadar şanslı değil.

Herkes zorbalıktan çekilen birini anlar. Birçoğumuz aynı şekilde zorbalık nedeniyle endişeden muzdarip birini ve intihar düşüncelerini anlıyoruz. İntiharı, yöntemleri olarak seçmeden önce bu gençlere ulaşabileceğimiz çok sayıda yöntem var.

İlgili Neden Ebeveynler Bloguna Gerekiyor?

Yazar Normandy D. Piccolo, “Zorbalık Dying to Force” adlı yeni kitabında, gençlerin neden zorbalığa uğradığını, hasta olmayı tam olarak nasıl durduracaklarını ve hayata nasıl olumlu bir bakış açısının nasıl oluşturulacağını tartışıyor. Kitap gençler için yazılmıştır. Yazar, gençlerin ve ergenlerin anlayabileceği yenilikçi eskizlerin yanı sıra dil içerir.

Olumlu mesajlardan ve gençlerin benlik saygılarını artırmalarına yardımcı olmak ve zorbalıktan kaçınmaya yardımcı olmak için kavramlardan memnun oldum. Zorbalığın kurbanları kadar zorbalık gerekliliğinin hala inanıyorum. Bu sıkıntılı gençlere, başkalarını nasıl sevecekleri, nazik olmanın yanı sıra saygı gösterilmemeleri öğretilmemiştir. Zorbalar ve zorbalıklar da benzer şekilde, “zorbalık, formda ölmek” olarak okuyarak kendileri gibi başkalarına da nasıl nazik olacağını da keşfedebilirler. Bu kitap her kurum kütüphanesinde, terapistlerin ofislerinde ve evlerde olmalıdır. Ebeveynler, öğrenciler, eğitimciler, zihinsel sağlık ve sağlıklı yaşam uzmanları için kontrol edilmelidir.

Amazon.com adresinden “Zorbalık Formda Ölüyor” satın alınabilir. Yazar hakkında çok daha fazla şey keşfetmek için Normandiya Piccolo ve kitabı hakkında daha fazla bilgi için www.normandysbrightideas.com adresini ziyaret edin.

Bu gönderiye bağlantı: zorbalık

5/5

(1 inceleme)

Paylaşmak önemsemektir!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *